Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezdomność w Żarach. Osoby w kryzysie mogą się zgłaszać do sali w budynku MOSP przy ul. Parkowej

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
To sala gimnastyczna w budynku MOPS w Żarach, gdzie mogą przebywać wnocy bezdomni
To sala gimnastyczna w budynku MOPS w Żarach, gdzie mogą przebywać wnocy bezdomni archiwum
Osoby bezdomne przebywające na terenie Żar mogą korzystać z noclegowni w budyku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społacznej przy ul. Parkowej. Od 1 stycznia skrócił się jednak czas, w jakim mogą przebywać w noclegowni.

Noclegownia dla osób bezdomnych w Żarach funkcjonuje w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Parkowej. Szczególnie w mroźne dni, to miejsce jest potrzebne osobom w trudnej sytuacji bezdomności. Miejsc w noclegowni jest dwadzieścia, ale oblężenia nie ma. Jak informuje Konrad Matusik z Fundacji Centrum Rozwoju Społeczno - Edukacyjnego, które zarządza od 1 stycznia noclegownią, w niedzielę i poniedziałek w sali spało siedem osób.

Zmiany dla bezdomnych

- Od 1 stycznia zmieniły się godziny funkcjonowania noclegowni, niestety z powodu oszczędności osoby bezdomne muszą spędzić poza noclegownią 10, a nie 5 godzin, jak to było wcześniej. Noclegownia nie będzie też czynna w święta, wyjątkowo 1 stycznia, gdy rozpoczynaliśmy zarządzanie, i 6 stycznia, gdy było bardzo zimno, było otwarte. Wszystko z powodu oszczędności - zaznacza K. Matusik.

Osoby bezdomne mają do dyspozycji węzeł sanitarny, pralkę, lodówkę. Od 1 stycznia do 31 marca mogą przebywać w noclegowni od 18.00 do 8.00 rano, od 1 kwietnia do końca października - od 19.00 do 7.00.

Prawie milion na remont noclegowni

Sala przy ulicy Parkowej to miejsce tymczasowe. Wciąż trwa remont budynku przy ul., Bohaterów Getta, w którym noclegownia mieści się od wielu lat. Jak pisaliśmy w ubiegłym roku, warunki, w jakich przebywali bezdomni były fatalne. Wszystkie ściany pokryte grzybem, pleśnią, wołający o pomstę do nieba stan łazienek. Budynkiem zarządza Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który jeszcze w ubiegłym roku ruszył z gruntownym remontem. Wykonawcą jest firma ze Szprotawy. Koszt prac to 890 tys. 457 zł, które przyznano w ramach Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Jednym z warunków przyznania funduszy jest to, że przez piętnaście kolejnych lat, wyremontowany budynek nie może zmienić swojego przeznaczenia. Remont ma się zakończyć latem tego roku.

Policjanci sprawdzają

Policja apeluje, aby szczególnie w mroźne dni, zwracać uwagę na osoby, które są w kryzysie bezdomności lub mogą potrzebować pomocy. Jeśli znamy miejsce pobytu osób bezdomnych, można to zgłosić w Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jeżeli znamy miejsca przebywania osób bezdomnych powinniśmy powiadomić o tym policjantów. W tym celu możemy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Policjanci sprawdzą każde takie zgłoszenie. Skorzystać możemy także z bezpłatnej infolinii uruchomionej przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego: 800 109 160, pod tym numerem można uzyskać informację o miejscach noclegowych, oraz punktach wydawania posiłków dla bezdomnych i potrzebujących pomocy - przypominają lubuscy policjanci.

Czytaj też:

Zobacz też: Trudna sytuacja bezdomnych

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto