Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paweł Kieler z Tuplic koło Żar stał się głosem młodego pokolenia! Wyśpiewał "Gdyby strajk był piosenką" i trafił do Szkła Kontaktowego!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Paweł Kieler z Tuplic postanowił wesprzeć protest kobiet utworem "Gdyby strajk był piosenką". Absurd i oderwanie od rzeczywistości pasków TVP skomentował utworem "Gdyby Wiadomości były piosenką".
Paweł Kieler z Tuplic postanowił wesprzeć protest kobiet utworem "Gdyby strajk był piosenką". Absurd i oderwanie od rzeczywistości pasków TVP skomentował utworem "Gdyby Wiadomości były piosenką". Archiwum Pawła Kielera, fragmenty jego piosenek, Małgorzata Trzcionkowska, Aleksandra Hudyma
Paweł Kieler, 20-latek z Tuplic w powiecie żarskim w ciągu kilku dni stał się głosem młodego pokolenia. Jego utwory "Gdyby strajk był piosenką" i "Gdyby Wiadomości były piosenką" biją rekordy popularności. Pierwsza została zaprezentowana w 6 listopada w bardzo lubianym przez widzów programie publicystycznym TVN 24 "Szkło Kontaktowe", z bardzo pozytywną opinią prowadzących. Kim jest Paweł Kieler i czym się interesuje? Sprawdźcie!

Paweł Kieler ma 20 lat i jest studentem trzeciego semestru (drugi rok) elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Kocha muzykę i grę na gitarze, ale nie wiąże z nią swojej przyszłości. Obecnie jest w domu w Tuplicach i jak większość studentów uczy się zdanie.
Grał w zespole rockowym Żarskiego Domu Kultury, a teraz akompaniuje swojej dziewczynie Milenie Wroczyńskiej z sekcji teatralnej ŻDK. Razem tworzą duet poezji śpiewanej "Prognoza Niepogody". W ciągu kilku dni utwór "Gdyby strajk był piosenką" zyskał ok. 200 tys. wyświetleń, zaś "Gdyby Wiadomości były piosenką" prawie 750 tysięcy, a to dopiero początek!

Posłuchaj utworu Pawła Kielera, "Gdyby strajk był piosenką"

Skąd Twoje zainteresowanie muzyką?
Muzyką zaraził mnie ojciec, jego gust miał na mnie spory wpływ. Gdy miałem 9 lat nauczył mnie pierwszych chwytów gitarowych, potem już uczyłem się sam. Swoje własne piosenki zacząłem pisać w wieku 13 lat.

Nie myślałeś o zdobyciu wykształcenia muzycznego?
Raczej nie myślałem o studiach muzycznych, nie wiem, czy bym się tam odnalazł. Nie wiem też, czy odniósłbym sukces jako muzyk, czy byłbym w stanie utrzymać się z tego. Wolałem studiować coś innego, a muzyką zajmować się w wolnym czasie.

Czemu wybrałeś elektronikę?
Pomysł na studiowanie elektroniki podsunęły mi przedmioty na maturze, matematyka i fizyka. Poza tym muzyka też jest pełna elektroniki, sprzętów elektronicznych, myślałem nawet o wybraniu specjalizacji Inżynierii Akustycznej.

Skąd pomysł na komentowanie rzeczywistości za pomocą piosenek?
Już wcześniej napisałem piosenki z "Trudnych Spraw" i "Pytania na śniadanie", tworzenie tekstów z wyrwanych z kontekstu wycinków jest całkiem zabawne. Piosenką ze Strajku kobiet chciałem skromnie wesprzeć protestujących, wiem, że mam ich również wśród znajomych. Miała to być także "pamiątka" z tych wydarzeń. Niestety, nie byłem na strajkach kobiet w Żarach i okolicach, ale to był mój sposób na ich wsparcie.

Jak się czułeś, gdy Twoją piosenkę pokazało "Szkło Kontaktowe"?
Nie spodziewałem się pokazania piosenki w TVN 24, ale dostałem wiadomość, że będzie tam udostępniona. Cieszę się, że prowadzącym i widzom również się spodobała. Widziałem, że dużo osób przybyło na mój kanał właśnie po emisji, dostałem wiele komentarzy i wiadomości prywatnych.

Posłuchaj utworu Pawła Kielera, "Gdyby Wiadomości były piosenką"

Piosenka stworzona z pasków Wiadomości zawiera naprawdę wstrząsające cytaty, na przykład: "Walka z chrześcijaństwem wspiera islamizację", czy "Polska to wyspa wolności i tolerancji", co chciałeś nią powiedzieć?
Piosenka z "Wiadomości" była poniekąd następstwem poprzedniej. Miała głównie humorystyczne założenie, chciałem pokazać absurd i brak obiektywności publicznej telewizji, której zadaniem powinno być informowanie wszystkich widzów, niezależnie od opcji politycznej. Obywatele zasługują na rzetelne źródło informacji, zwłaszcza jeśli utrzymywane jest z ich pieniędzy.

Czy masz pomysły na kolejne piosenki?
Na pewno ułożę kilka piosenek z programów telewizyjnych, być może z tweetów różnych polityków, bo wiem, że ludziom spodobała się ta tematyka. Oczywiście zamierzam też tworzyć swoje piosenki, tak jak to robiłem wcześniej.

Obecnie studiujesz zdalnie, jak się studenci odnajdują w nowej rzeczywistości?
Wydaje mi się, że brakuje im spotkań na uczelni, z innymi studentami i wykładowcami, Mówi się, że studia to najlepszy czas życia, trochę szkoda, że musimy go spędzać przed komputerem, ale nic na to obecnie nie poradzimy. Studiowanie zdalne wystarczy jeśli chodzi o wykłady, czy ćwiczenia, ale brakuje nam laboratoriów na żywo, zdobywania wiedzy w praktyce.

Czego życzysz naszym Czytelnikom?
Dużo zdrowia i pogody ducha, co w obecnych czasach bardzo się przyda

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film z protestu w Żaganiu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto