Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczennice w ciąży pod szczególną opieką samorządu?

Grzegorz Kozakiewicz
Pomoc dla uczennic w ciąży i rodziców dzieci upośledzonych - tymi priorytetami programu „Za życiem” chce zająć się starostwo w Żarach. Cele samorządu przestawiono podczas ostatniej sesji
Pomoc dla uczennic w ciąży i rodziców dzieci upośledzonych - tymi priorytetami programu „Za życiem” chce zająć się starostwo w Żarach. Cele samorządu przestawiono podczas ostatniej sesji Grzegorz Kozakiewicz
Starostwo w Żarach gotowe do wdrożenia programu wsparcia dla rodzin „Za życiem”

„Za życiem” to autorski program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego celem jest rzeczywista i pełna pomoc w integracji społecznej niepełnosprawnych. Dodatkowo przewidziana jest również pomoc dla kobiet w okresie ciąży i połogu oraz wsparcie dla matek z małoletnimi dziećmi. Program ma podnieść jakość świadczeń opieki zdrowotnej, zwiększyć dostępności do rehabilitacji dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie upośledzenie albo nieuleczalną chorobę, powstałą w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Przewidziane jest również wsparcie dla rodzin w opiece nad osobą niepełnosprawną.

Z pośród sześciu głównych priorytetów programu, powiat żarski realizować będzie dwa: wsparcie dla kobiet w ciąży i wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i jego rodziny.

- Grupą docelową w pierwszym przypadku będą uczennice w ciąży, kobiety do 18 roku życia, w różny sposób pozbawione wsparcia własnej rodziny - wyjaśniał podczas czwartkowej sesji rady powiatu szef wydziału edukacji i zdrowia, Bartłomiej Kubiak. - Dotychczas nie bardzo było wiadomo, co począć z takimi uczennicami. Czy kierować je do domu dziecka, czy do pogotowia opiekuńczego. Teraz będą na nie czekać w pełni wyposażone pokoje w bursie Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy. Na ich wyposażenie i utrzymanie wydamy przeszło 20 tys. zł.

Na realizację programu do kasy starostwa w ciągu trzech lat trafi z ministerstwa aż 712 tys. zł. Lwia część tej kwoty przeznaczona zostanie na utworzenie przy Zespole Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych ośrodka koordynacyjno - rehabilitacyjno - opiekuńczego. Jego rolą będzie kompleksowe, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka niepełnosprawnego ze szczególnym naciskiem na najmłodszych.

- O ile opieka na poziomie przedszkolnym działa dość dobrze, o tyle na wcześniejszym etapie rodzice pozostawieni bywają sami sobie - mówił B. Kubiak. - Dzięki ośrodkowi będą oni mieli szansę na pomoc w wyborze najlepszej dla ich dziecka formy wsparcia, dostęp do specjalistów, m.in psychologa, logopedy, terapeutów i fizjoterapeutów, a także lekarzy różnych specjalności. Jeszcze w tym roku sfinansujemy 288 godzin takich porad i zajęć. Docelowo w roku 2020 i 2021 będzie to 3120 godzin na wczesne wspomaganie rozwoju.
Nowy program cieszy się uznaniem starostwa. Także radni nie mieli żadnych zastrzeżeń co do planów jego realizacji. Wyjątek stanowił radny Józef Radzion, który dopytywał o pieniądze na utrzymanie ciężarnych uczennic.

- Nie przewidujemy tłumów - odpowiedział szczerze szef wydziału edukacji. - Te 1200 złotych, które dostaniemy, powinny w zupełności wystarczyć na podstawowe potrzeby.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto